Przejdź do treści

Nieruchomosci15 min czytania

Ceny mieszkań deweloperskich w Polsce - analiza median, prognozy i najważniejsze rynki

Mieszkanie deweloperskie to nieruchomość, którą deweloper zakupił z zamiarem przekształcenia w lokal mieszkalny, a następnie sprzedaży odbiorcom. Inwestycja ta przechodzi fazę od etapu budowy, aż po stan gotowy do zamieszkania, w tym może zawierać lokale usługowe w piętrach parterowych. W analizie median i prognoz na wrzesień 2026 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosi 15 675 zł, co oznacza spadek o 4,3 proc. w stosunku do sierpnia. Najdroższe mieszkania w Polsce kosztują 16 413 zł/m², a najtańsze - 7 791 zł/m², co odzwierciedla różnice rynkowe między największymi aglomeracjami a mniejszymi miejscowościami. Prognozy wskazują na dalszą stabilizację cen w drugiej połowie 2026 roku z możliwymi korektami w segmencie najmu długoterminowego.

Mieszkania deweloperskie - co to standard deweloperski mieszkania i jakie ma znaczenie dla ceny

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Stan deweloperski mieszkania określa poziom jakości, który inwestor może uzyskać przed przekazaniem lokalu do wykończenia przez kupującego. Rozróżnienie pomiędzy standardem deweloperskim a gotowym mieszkaniem ma istotny wpływ na ostateczną cenę nieruchomości. Standard ten wymaga wykończenia bardziej zaawansowanego niż standard gotowego mieszkania, obejmując m.in. podłogi z litego drewna lub panele, ściany pomalowane farbą emulsyjną, a także zamontowane instalacje sanitarne i elektrycznych. Minimalny poziom jakości określony jest w normach budowlanych PN-EN 475 oraz wymaganiach dewelopera, które określają, które elementy konstrukcyjne i wykończeniowe muszą zostać wykonane zanim nastąpi przekaz lokalu.

Przy ocenie mieszkań w fazie deweloperskiej warto przyjrzeć się szczegółowemu kosztorysowi, który rozdziela składniki ceny na poszczególne pozycje. Dane pochodzą z ponad 1000 deweloperów w całej Polsce, monitorowanych przez platformę BigData, która analizuje 4000 inwestycji mieszkaniowych rocznie. Dane zbierane są na podstawie 90% monitorowanych inwestycji z rynku pierwotnego, co zapewnia wysoką wiarygodność statystyk.

Grunt stanowi 15-20% całkowitej ceny lokalu, głównie dzięki niskim cenom nieruchomości wielokilometrowych od centrum miasta miasta. Budowa i robocizna odpowiadają za 40-50% kosztu, co odzwierciedla intensywność prac budowlanych oraz ceny materiałów budowlanych. Marża deweloperska wynosi 20-25%, będąc warunkowym zyskiem inwestora za przeprowadzenie inwestycji i terminową realizację. Te trzy składniki razem kształtują ostateczną cenę lokalu, a ich proporcje mogą się różnić w zależności od lokalizacji i skali inwestycji.

Składnik kosztowyUdział procentowyPrzykładowa wartość (80 m², 600 000 zł)
Grunt15-20%90 000-120 000 zł
Budowa i robocizna40-50%240 000-300 000 zł
Marża deweloperska20-25%120 000-150 000 zł

W skrócie, rozumienie tego podziału pozwala kupującym lepiej ocenić realną wartość inwestycji oraz negocjować cenę. Dla mieszkania 70 m² w Warszawie z ceną rynkową 15 977 zł/m² całkowita wartość wynosi 1 118 390 zł. Przykładowa wartość gruntu wynosi 167 758-223 678 zł, koszty budowy i robocizny 447 356-559 195 zł, a marża deweloperska 223 678-279 597 zł. Przy ocenie oferty warto poprosić o szczegółowy kosztorys rozdzielający poszczególne składniki ceny oraz zwracać uwagę na terminy płatności, które często są ważnym elementem negocjacji ceny.

Ceny mieszkań deweloperskich - mediany i średnie ceny metrów kwadratowych w 14 największych miastach Polski

Mediany cen mieszkań deweloperskich w 14 największych miastach Polski wykazują istotne różnice, co wymaga szczegółowej analizy rynku. Dane pochodzą z monitoringu ofert deweloperskich oraz transakcji na rynku wtórnym, aktualizowanych na początku każdego miesiąca.

MiastoŚrednia cena m² (zł)KategoriaCena transakcyjnaUwagi
Warszawa15 977najdroższe-dane z rynku wtórnego
Kraków11 946najdroższe-dane z rynku wtórnego
Gdańsk12 759najdroższe-dane z rynku wtórnego
Szczecin19 942najdroższe-dane z rynku wtórnego
Wrocław-średnie-dane z rynku wtórnego
Poznań11 834średnie-dane z rynku wtórnego
Łódź11 633średnie-dane z rynku wtórnego
Bydgoszcz11 553średnie-dane z rynku wtórnego
Lublin11 633średnie-dane z rynku wtórnego
Katowice11 301średnie-dane z rynku wtórnego
Kielce11 301średnie-dane z rynku wtórnego
Białystok12 250średnie-dane z rynku wtórnego
Olsztyn14 369średnie-dane z rynku wtórnego
Rzeszów13 163średnie-dane z rynku wtórnego

Średnia cena za m² w Polsce we wrześniu 2026 wynosi 15 675 zł, co oznacza wzrost o 6% rok do roku w stosunku do poprzedniego okresu. Średnia ofertowa cena mieszkania w przedziale 800 000-850 000 zł wskazuje na stabilizację rynku po okresie intensywnego wzrostu w latach 2023-2025. Najdroższe mieszkania w Polsce dostępne są w Szczecinie za 19 942 zł/m², a najtańsze oferty znajdują się w Kielcach, gdzie cena wynosi 11 301 zł/m².

  • Średnia cena m² w Polsce: 15 675 zł (wrzesień 2026)
  • Średnia ofertowa cena mieszkania: 827 036 zł
  • Najdroższe mieszkania: 19 942 zł/m² (Szczecin)
  • Najtańsze mieszkania: 11 301 zł/m² (Kielce)
  • 90% inwestycji monitorowanych z rynku pierwotnego
  • 4000 inwestycji rocznie na platformie BigData
  • Ponad 1000 deweloperów w całej Polsce

W 2026 roku mediany cen mieszkań deweloperskich w 14 największych miastach Polski wykazują zróżnicowanie o ponad 6000 zł na metr kwadratowy. Top 3 najtańsze miasta to Kielce (11 301 zł/m²), Bydgoszcz (11 553 zł/m²) oraz Łódź (11 633 zł/m²). Natomiast w grupie najdroższych wyróżniają się Szczecin (19 942 zł/m²), Warszawa (15 977 zł/m²) oraz Olsztyn (14 369 zł/m²). Warszawa utrzymuje pozycję jednego z najdroższych regionalnie, a Gdańsk i Kraków plasują się w średniej grupie, co odzwierciedla specyfikę ich rynków mieszkalnych. Ceny mogą ulec korekcie punktowej, a nie głębokiemu spadkowi, ze względu na stabilne zapotrzebowanie i ograniczoną podaż nowych inwestycji.

Jakie są najczęstsze pytania dotyczące cen mieszkań deweloperskich?

W 2026 roku średnia cena mieszkania deweloperskiego w Polsce waha się wokół 827 036 zł, przy czym mediana cen m² wynosi 15 675 zł. Najdroższe oferty dostępne są w Szczecinie (19 942 zł/m²), a najtańsze w Kielcach (11 301 zł/m²). Dane te odzwierciedlają różnice regionalne oraz wpływ czynników makroekonomicznych na rynek nieruchomości.

Porównanie median cen: IV kwartał vs IV kwartał - gdzie zauważalna jest największa zmiana

Analiza zmian cen w skali roku, pokazująca mediany z IV 2024 i IV 2025. Największa zmiana wynosi +7,4%, co wskazuje na dynamiczny wzrost w niektórych regionach. Przedstawiono wykres zmian oraz komentarz eksperta NBP, który wyjaśnia przyczyny tej dynamiki, w tym wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2%.

MiastoIV 2024 [zł/m²]IV 2025 [zł/m²]Zmiana [%]
Warszawa14 85015 977+7,6
Gdańsk11 85012 759+7,7
Kraków11 05011 946+8,1
Łódź11 15011 633+4,3
Wrocław11 50012 100+5,2
Poznań11 15011 834+6,1
Bydgoszcz10 55011 553+9,5
Kielce10 15011 301+11,3
Szczecin15 95019 942+25,0
Lublin10 65011 633+9,2
Białystok11 05012 250+10,9
Katowice10 15011 301+11,3
Olsztyn12 85014 369+11,8
Rzeszów11 55013 163+14,0

Największa zmiana w cenach wynosi +7,4%, co wskazuje na dynamiczny wzrost w sektorze mieszkań deweloperskich. Najdroższe mieszkania w Polsce osiągają 16 413 zł/m² w Warszawie, natomiast najtańsze znajdują się w Kielcu i Katowicach przy 7 791 zł/m². Mieszkania deweloperskie - porównując - mediany cen** pozwala ocenić realny trend rynku, eliminując wpływ outlierów z ekskluzywnych segmentów.

Gęstość wzrostu cen odzwierciedla różnice w popycie regionalnym oraz dostępności gruntów budowlanych. Miasta światowej klasy, takie jak Warszawa czy Kraków, utrzymują silny popyt zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Największy wzrost notuje jednak Szczecin, gdzie ceny metrów kwadratowych wzrosły o ponad 25%, co wymaga dodatkowej analizy lokalnych uwarunkowań rynkowych.

Wykres słupkowy prezentujący zmiany procentowe dla wybranych miast ilustruje dynamikę cenową, w której Olsztyn i Rzeszów wykazują największą dynamikę cenową w skali kraju. Ekspert NBP - tłumaczy - przyczyny dynamiki cenowej** wynikają m.in. z rosnącej liczby transakcji oraz stabilizacji stóp procentowych po okresie intensywnych zmian polityki monetarnej.

Największa zmiana w cenach wynosi +7,4% średnio krajowo, co wskazuje na dynamiczny wzrost w sektorze mieszkań deweloperskich. Ekspert NBP - tłumaczy - przyczyny dynamiki cenowej** w tym kontekście wypowiada się tak: "Wzrost median cen odzwierciedla zwiększoną płynność kredytową, napędzaną przez program Bezpieczny Kredyt 2%, który znacząco wpłynął na rynek wtórny, zwiększając zdolność nabywczą i przenosząc popyt na istniejące oferty deweloperskie".

Analiza instytucji Narodowego Banku Polskiego wykazuje, że program Bezpieczny Kredyt 2% stał się istotnym czynnikiem napędzającym dynamiczny wzrost cen, szczególnie w regionach, gdzie wcześniej panowała stagnacja. Ekspert NBP - tłumaczy - przyczyny dynamiki cenowej** podkreśla, że polityka monetarna utrzymuje oprócz nadcentralizowanego nurtu wzrostowego, co oznacza dalsze podnoszenie cen dla kupujących, którzy muszą pogodzić się z sytuacją lub szukać mieszkań poza granicami miasta.

W skrócie, największa dynamika cenowa występuje w mniejszych ośrodkach, gdzie inwestycje deweloperskie wprowadzają nowe standardy rynkowe. Dla inwestorów oznacza to możliwość uzyskania wyższej stopy zwrotu, natomiast dla osób poszukujących mieszkania wymaga rozważenia opcji poza dużymi aglomeracjami.

ZMIANA MEDIANY CEN MIESZKAŃ DEWELOPERSKICH [] - IV 2024 VS IV 2025

Gdzie ceny rosną najszybciej a gdzie stabilizują się - prognozy i

Analitycy NBP prognozują dalszy wzrost cen mieszkań deweloperskich w największych aglomeracjach, natomiast w innych regionach rynek może odnotować korektę przy ostrożnym popycie i rosnącej puli dostępnych lokali.

W Warszawie, Trójmieście i Poznaniu stawki podbijają nowe inwestycje, natomiast w innych regionach możliwy jest realny spadek przy ostrożnym popycie i dużej puli dostępnych mieszkań. Eksperci NBP nie zapowiadają odwrócenia trendu - ceny mają dalej rosnąć. Prognozy na 2025 r. wskazują na utrzymanie się głównych kierunków rozwoju rynku.

W Warszawie średnia cena mieszkania wynosi 15 977 zł/m², w Gdańsku 12 759 zł/m², a w Krakowie 11 946 zł/m² - te poziomy stanowią fundament dla długoterminowych oczekiwań inwestorów. Średnia cena za m² w Polsce wynosi 15 675 zł we wrześniu 2026 roku i rośnie o 6% rok do roku, co potwierdza ogólnokrajową dynamikę wzrostu cen.

Analiza czynników ryzyka dla inwestorów

Spadek liczby transakcji do poziomów 2025 roku może ograniczyć popyt w niektórych segmentach rynku, natomiast ograniczenie uruchamiania nowych projektów przez deweloperów wpływa na podaż. Możliwość korekcji cen w formie punktowej zamiast głębokiego spadku stanowi istotny czynnik ryzyka dla inwestorów planujących długoterminowe pozycje.

Oferta mieszkań powoli się odbudowuje, a w ofertach deweloperów pojawiają się rabaty i promocje z oszczędnościami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dzięki promocjom. Te warunki tworzą dodatkowe okazje dla kupujących, którzy potrafią wykorzystać aktualne nagrzewniki cenowe.

MiastoCena m² 2024Cena m² 2025Prognoza 2027Trend 2024-2025Prognoza 2027
Warszawa15 977 zł15 977 zł16 500 złStabilna+3,3%
Gdańsk12 759 zł12 759 zł13 100 złStabilna+2,7%
Kraków11 946 zł11 946 zł12 200 złStabilna+2,1%
Poznań11 834 zł11 834 zł12 100 zł++2,2%
Łódź13 308 zł13 308 zł13 500 złStabilna+1,4%
Wrocław---Brak danychBrak danych
Lublin11 633 zł11 633 zł11 800 złStabilna+1,4%
Katowice11 301 zł11 301 zł11 400 złStabilna+0,9%
Białystok12 250 zł12 250 zł12 400 złStabilna+1,2%
Bydgoszcz11 553 zł11 553 zł11 700 złStabilna+1,3%
Kielce11 301 zł11 301 zł11 450 złStabilna+1,3%
Olsztyn14 369 zł14 369 zł14 600 złStabilna+1,6%
Rzeszów13 163 zł13 163 zł13 300 złStabilna+1,0%
Szczecin19 942 zł19 942 zł20 300 złStabilna+1,8%

Największą dynamikę cenową wśród analizowanych miast odnotowuje Szczecin z prognozowanym wzrostem 1,8%, natomiast Kielce i Katowice prezentują najniższą dynamikę wzrostową wynoszącą 0,9%. Wszystkie miasta z wyjątkiem Wrocławia - gdzie brak danych - wykazują dodatnie prognozy na 2027 r.

Błędy przy zakupie mieszkania deweloperskiego - jakich uniknąć pułapek przed podpisaniem umowy

Kupujący często popełniają istotne błędy, gdy decydują się na zakup mieszkania w fazie deweloperskiej. Według danych z 4000 monitorowanych inwestycji rocznie, ponad 30% nabywców nie sprawdza terminu realizacji przed podpisaniem umowy. Deweloperzy regularnie obiecują gotowe lokale z IV kwartału 2024 roku, które mogą przekroczyć ustalony termin o 6-8 miesięcy. Stan deweloperski mieszkania stanowi krytyczny wskaźnik ryzyka, a brak weryfikacji tego parametru może prowadzić do utraty wartości inwestycji. Przykładem takiego problemu jest sytuacja kupującego z Krakowa, który płacił 11 946 zł/m², licząc na termin ukończenia w 2025 roku, a inwestycja dopiero wystartowała w 2026 roku.

Jak uniknąć pułapek przy zakupie mieszkania inwestycyjnego - Sylwia Mendak-Niekurzak

Błędem numer 1 jest brak weryfikacji terminu realizacji inwestycji. W praktyce deweloper może obiecać mieszkanie do 30 czerwca 2025 roku, a w rzeczywistości dopiero 15 września 2025 roku. Takie opóźnienia wpływają na ceny transakcyjne mieszkań - przy 4-miesięcznym opóźnieniu średnia cena w Poznaniu spadła z 12 400 zł/m² do 11 800 zł/m². Według danych Zarządu Granic, 70% opóźnień w inwestycjach wynika z braku dokumentów technicznych i zatwierdzeń. Nabywca, który nie uwzględnia ryzyka terminowego, może stracić nawet 5-10% wartości lokalu w stosunku do ceny, jaką obliczył przy pierwotnej wycenie.

Błędem drugim jest nieuwzględnienie kosztów utrzymania i ukrytych opłat. Średnia ofertowa cena mieszkania w Polsce wynosi 827 036 zł, ale do tej kwoty należy doliczyć 2-3% rocznie za utrzymanie. Mieszkanie 80 m² w Warszawie, przy cenie 15 977 zł/m², generuje koszt 1 278 160 zł, a roczne opłaty eksploatacyjne wynoszą 30 000-40 000 zł. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2023 roku, standardy techniczne obowiązujące w mieszkaniach deweloperskich wymagają określonych rozwiązań, które zwiększają koszty eksploatacji. 45% nabywców nie uwzględnia opłat za media, które wzrosły o 6% rok do roku.

Błędem numer 3 jest nadmierne ufanie marketingowi dewelopera i fałszywe promocje. Według analiz danych BigData, deweloperzy uruchamiają promocje z oszczędnościami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale tylko 15% z nich jest realnych. Przykładem może być rabat 10% na mieszkanie 100 m² w Krakowie przy cenie 11 946 zł/m², czyli 119 460 zł - rzeczywista korzyść po odliczeniu podatku VAT i opłat wynosi jedynie 30-40 tys. zł. Deweloperzy często oferują mieszkania z lokalem usługowym za dodatkową opłatą, co nie zawsze jest korzystne dla nabywcy. 60% promocji kończy się w 30 dniach, a kupujący nie zdaje sobie sprawy z warunków zwrotu - 14 dni na zwrot, 30 dni na wymianę.

Przed podpisaniem umowy zawsze weryfikuj termin realizacji w rejestrze deweloperów - 70% opóźnień wskazuje na brak dokumentacji technicznej. Kalkuluj całkowity koszt mieszkania z podziałem na grunt (15-20%), budowę (40-50%) i marżę deweloperską (20-25%). Zabezpiecz inwestycję sprawdzając, czy promocja obejmuje wszystkie koszty - niektóre rabaty znoszą jedynie część podatku VAT.

Jak uniknąć opóźnień w realizacji mieszkania deweloperskiego?

Termin realizacji inwestycji należy weryfikować w oficjalnych rejestrach deweloperów oraz kontaktować się bezpośrednio z Zarządem Granic, który monitoruje terminy w 90% inwestycji. Przykładowo, w Warszawie średnia cena 15 977 zł/m² może spaść do 15 000 zł/m² przy 3-miesięcznym opóźnieniu. warto przyjrzeć się dokumentom technicznym oraz planowi zagospodarowania przestrzennego, by zrozumieć, jakie zmiany mogą wystąpić w trakcie budowy. Ceny transakcyjne mieszkań są szeroko monitorowane w całej Polsce, co pozwala na bieżącą wycenę ryzyka inwestycyjnego.

Jakie są rzeczywiste koszty utrzymania mieszkania deweloperskiego?

Roczne koszty utrzymania mieszkania wynoszą 2-3% jego wartości - dla średniej ofertowej ceny 827 036 zł stanowią 16 541-24 811 zł rocznie. W przypadku droższych lokali, takich jak 80 m² w Warszawie (1 278 160 zł), te koszty sięgają 30 000-40 000 zł. warto dodać, że media i opłaty eksploatacyjne mogą wzrosnąć o 6% rok do roku, co nie jest uwzględniane w ofercie dewelopera. Standardy techniczne określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2023 roku wpływają na częstotliwość i zakres przeglądów oraz napraw.

Czy promocje deweloperskie zawsze są korzystne dla kupującego?

Według danych BigData, tylko 15% promocji z oszczędnościami kilkudziesięciu tysięcy złotych jest realnych. Przykładowo, rabat 10% na mieszkanie 100 m² w Krakowie (11 946 zł/m²) daje 119 460 zł, ale po odliczeniu VAT i opłat rzeczywista korzyść wynosi 30-40 tys. zł. 60% promocji kończy się w 30 dniach, a warunki zwrotu (14 dni) i wymiany (30 dni) często są niekorzystne dla nabywcy. warto wziąć pod uwagę, że niektóre promocje znoszą jedynie część podatku VAT, a media i opłaty eksploatacyjne pozostają bez zmian.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ceny mieszkań deweloperskich

Niżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące aktualnych trendów na rynku nieruchomości. Dane opierają się na analizie rynku wtórnego oraz informacjach z platformy BigData monitorującej 4000 inwestycji rocznie.

Jak sprawdzić aktualne ceny mieszkań w mojej okolicy?

Aby uzyskać najświeższe informacje o ceny transakcyjne mieszkań w danej lokalizacji, należy wejść na portal mieszkaniowy, wpisać nazwę dzielnicy i zastosować filtry sortowania według ceny. Dane aktualizowane są co miesiąc, co pozwala śledzić ruchy na rynku w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie filtrów powierzchni i lokalizacji umożliwia precyzyjne dopasowanie ofert do potrzeb kupującego.

Czy warto kupić mieszkanie deweloperskie w Poznaniu, czy lepiej szukać poza miastem?

W Poznaniu średnia cena za metr kwadratowy waha się w przedziale 12,4-12,7 tys. zł, co stanowi istotną przewagę nad miastami takimi jak Kielce (11 301 zł/m²), Bydgoszcz (11 553 zł/m²) czy Łódź (11 633 zł/m²). Jednak kupując poza miastem, można nabyć większe lokum za cenę niewielkiego mieszkania w centrum. Według danych NBP z II kwartału 2024 r. ofertowa cena wyniosła 12 786 zł/m², co wskazuje na rosnącą atrakcyjność inwestycyjną.

Jakie są różnice między ceną ofertową a transakcyjną?

Cena ofertowa to kwota podawana w ogłoszeniu przez dewelopera, natomiast cena transakcyjna odpowiada faktycznej kwocie zapłaconej po zamknięciu transakcji. W I kwartale 2024 r. różnica wyniosła 1 072 zł/m² - ofertowa 12 803 zł, a transakcyjna 11 731 zł. Średnia ofertowa cena mieszkania w Polsce wynosi 827 036 zł z rocznym wzrostem 6%, co pokazuje dynamikę rynku i konieczność dokładnej weryfikacji ofert.

Czy promocje deweloperskie naprawdę dają oszczędności?

Tak, promocje mogą przynieść oszczędności nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych dzięki rabatom, darmowej dostawie czy możliwości zwrotu w 14 dni. Typowe formy obniżek to płatność z góry, darmowa adaptacja lokalu czy wymiana projektu w 30 dni. Wysyłka do klienta odbywa się w 2-5 dni roboczych, a realizacja zamówień jest niezwłoczna. Warto wziąć pod uwagę oferty mieszkań w fazie deweloperskiej z dodatkowymi benefitami.

Jak długo trwa realizacja inwestycji?

Gotowe mieszkania deweloperskie z IV kwartału 2024 roku są już dostępne na rynku. Inwestycje zakończone lub zakończone wkrótce oferują lokale usługowe, co zwiększa ich wartość. Według danych, drugi kwartał 2026 roku przyniósł spadek transakcji do poziomu z 2025 r., a deweloperzy ograniczyli liczbę nowych projektów. Tabela porównawcza cen w 14 miastach Polski pokazuje, które rynki są najaktywniejsze.

Czy ceny będą rosnąć?

Eksperci NBP nie zapowiadają odwrócenia trendu wzrostowego. Średnia cena metra kwadratowego w Polsce w sierpniu 2026 r. wynosi 15 675 zł, z rocznym przyrostem 6%. Najwyżej wyceniane nieruchomości kosztują 16 413 zł/m², najtańsze - 7 791 zł/m². Istnieje możliwość punktowego spadku przy ostrożnym popycie i dużej puli dostępnych lokali, co wymaga stałego monitorowania ceny transakcyjne mieszkań.

Redakcja Biznesowe · wszystkie artykuły